Az almával úgy vagyok, mint Gombóc Artúr a csokoládéval: alma, reszelt alma, almalé, almakompót, almás pite, sült alma, és még hosszasan sorolhatnám…
Rajongásommal nem vagyok egyedül. Jól ismert a mondás: Mindennap egy alma – az orvost távol tartja. A néphagyomány a gyógynövények közé sorolta az almát, az indiai ájurvédikus orvosok hasmenést gyógyítottak vele, a kínai gyógyászatban pedig az almafa kérge volt a cukorbetegség ellenszere. A német herbalista, Hildegard, egészséges embereknek nyers almát ajánlott, a betegnek pedig a főtt változatát javasolta első kezelésként. A népi hagyomány vérhas és bélfertőzések, valamint köszvény gyógyszereként is ismeri. A szárított almahéjból készült teát hurutok, bélgondok ellen javasolják. Az alma frissen csavart leve a szellemi tevékenységeket segíti, élénkítő hatású.
A modern tudomány felfedezte, hogy az almának rendkívüli gyógyító értéke van, hála a gyümölcs húsának, ami gazdag pektinben (az érés során feloldódó rostok anyaga). A nyers, finoman reszelt alma a különböző eredetű hasmenéseknek, a vérhasnak és a paratifusznak gyakorlatban bevált gyógyszerre. Nyersen fogyasztva segíti az emésztést, vitamin-, foszfor- és almasav-tartalmánál fogva az agyra jótékonyan hat, a vese és a máj működését is szabályozza. A tapasztalat azt igazolja, hogy ott, ahol sok almát fogyasztanak, köszvényes beteg nemigen fordul elő. Az almalé frissen üdítő és kiválasztást fokozó ital, láz, gyulladás, rekedtség, álmatlanság és emésztés körüli zavar esetén is ajánlott.
A pektin csökkentheti a vér koleszterinszintjét is, ami a szívbetegségek és a szívrohamok fő rizikófaktora. A pektin jelenlétében az elfogyasztott koleszterin mindaddig a bélcsatornában marad, amíg ki nem ürül. Egy alma elfogyasztása főétkezés után egyfajta védettséget nyújt a koleszterin ellen.
Gyakran készítek almás bélest, ami nagyon gyors és egyszerű édesség. Sok időbe telt, míg megtaláltam a számomra megfelelő receptet, de végül meglett. Ennek vékony és ízletes a tésztája, sok benne az alma, amelyre durvára vágott diót szórunk!
Almás béles
Hozzávalók a tésztához:
20 dkg teljeskiőrlésű liszt
20 dkg fehér tönkölyliszt
20 dkg vaj
10 dkg fruktóz vagy cukor
2 evőkanál tejföl vagy joghurt
fél csomag sütőpor
Az almás töltelékhez:
2 kg alma
5 evőkanál nádcukor
1 marék zsemlemorzsa
fahéj
5-10 dkg durvára vágott dió
A tésztához valókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. A tésztát két részre szedjük, az egyik részét kinyújtjuk, és kikent, kilisztezett tepsibe rakjuk, majd megszórjuk egy kevés zsemlemorzsával. Az almát lereszeljük, néhány percig állni hagyjuk, majd kinyomkodjuk a levét. Ezután megcukrozzuk, hozzáadjuk a fahéjat és elkeverjük. A tölteléket a tepsiben lévő tésztalapra tesszük, szépen elegyengetjük és megszórjuk a dióval. Kinyújtjuk a másik adag tésztával, amit aztán a töltelékre borítunk. Előmelegített sütőben sütjük 180 fokon. Elég hamar készen van, kb. 30 perc alatt.