Már többféle padlizsánkrémet készítettem az évek során, de úgy vélem, eddig ez a dobogós. Hogy őszinte legyek, nem vagyok teljesen kibékülve ezzel a „megsütjük vason egészben a padlizsánokat, leszedjük a héját” módszerrel. Mégpedig azért, mert a padlizsán legfinomabb részét kidobjuk. Az indiai konyhában, sabjiknál sokszor használjuk a padlizsánt, ezért tudom, hogy a héja nagyon karakteres ízű, és azzal együtt az igazi. Így aztán felszeleteltem, és grillserpenyőben sütöttem meg a szeleteket, úgy tettem a krémbe. Kicsit szöszölős, de úgy vélem, megérte.
Hozzávalók:
1,5 kg padlizsán
80 dkg cukkini
1,5 kg kápia
2 dl olívaolaj
egy csokor apróra vágott medvehagyma
egy csokor apróra vágott bazsalikom
1 kk asafoetida
1 kk bors
2-3 apró, szárított chili morzsolva
3 dl paradicsomlé
4 kk só
A padlizsánt megmossuk, vékony szeletekre vágjuk. A grillserpenyőt átforrósítjuk, és a padlizsánkarikák mindkét oldalát megsütjük. Míg sül, egy lábosban megmelegítünk egy kanál olajat, beletesszük a kis kockákra vágott cukkinit, és puhára sütjük. A kápiát megmossuk, tepsibe rakjuk, és sütőben addig sütjük, amíg barna foltok keletkeznek rajta, és kissé összeesik. Ha ez megvan, a sütőben hagyjuk kihűlni, így szépen elválik a paprika héja és húsa, és könnyedén le tudjuk szedni. Ha a zöldségek elő vannak készítve, az összeset leturmixoljuk: a sült padlizsánszeleteket, a puha cukkinikockákat és a sült paprikát.
Egy nagy lábosban melegítünk 3-4 kanál olajat a 2 dl-ből, majd beleszórjuk a medvehagymát, az asafoetidát és a morzsolt chilit, és kis lángon kissé megpirítjuk. Beleöntjük a zöldségmasszát, a paradicsomlevet, hozzáadjuk a bazsalikomot, a borsot és a sót, majd kevergetés közben felforraljuk, és 6-8 percig főzzük. Ha elzártuk a lángot, rögtön az előkészített, tiszta üvegekbe töltjük. Szorosan rácsavarjuk a tetőt, majd 10 percre a fejük tetejére állítjuk az üvegeket. Ha ez letelt, száraz dunsztba tesszük az üvegeket, azaz takarók közé csomagoljuk, és 2-3 napig ott hagyjuk kihűlni.
Ha a megsült paprikákat lábosba szeded, megsózod és szorosan lefeded, a paprika húsa és a héja közt a gőz segíti, hogy hamar lehúzd a héjat. 10 perc után hideg vízbe dobod és pikk-pakkra lejön a megsült „bőre”.
Köszönöm a tippet, de én csak ott hagytam a sütőben kihűlni, nem kellett vele semmit csinálni, és elvált a héj, nagyon könnyedén lejött.
Hmm, ez nagyon finom lehet! Cukkinis zakuszkaféleség, mégha hagyma nincs is benne. (Tudom, miért, egyszer elmesélted.:)) Ki kellene nekem is próbálnom!:)
Kisildinek nagyon jó a tippje, én is úgy szoktam. Persze, ha van idő rá, akkor lehet a sütőben is hagyni kihűlni.
Edith, nekem nagyon bejött így, hogy egyesével voltak grillezve a padlizsánszeletek, és rajta volt a héja. Elhatároztam, hogy a jövőben is maradok ennél.
Sziasztok. Ínycsiklandó a recept, de hogy kell elfogyasztani? Kenyérre kenve? Hidegen vagy melegen? Lehet, hogy csak nekem nem egyértelmű 🙂
A recept jónak tűnik, de lehet hogy én műveletlen vagyok: Mi ez az asafoetida. Véleményem szerint ez nem igazán közismert. Jó lenne, ha ezt is ismertetné valami megjegyzésképpen. Ha ez kiderül, köszönöm. Üdvözlettel, egy padlizsán kedvelő.
Megtalálod az oldal jobb szélső sávjában, a fűszerlistában: http://vegavarazs.hu/asafoetida
Légyszíves áruljátok el nekem, mi az a kápia? Lehet, hogy túl kezdő vagyok….
Köszi rasalika Remélem
Paprika