Az elbűvölő répatorta

Szerintem legtöbben úgy gondolják, hogy répatorta csak a mesében van. Egy ideje megtudtam, hogy ez egy létező édesség. És bár nem vagyok túl jó barátságban a répával, izgatta a fantáziámat, és tudtam, hogy egyszer megsütöm. Aztán Lila füge oldalán találtam egy receptet, ami nagyon megtetszett, de mint szinte mindent, ezt is módosítottam egy kicsit. Így készült el az isteni répatorta, amely teljesen elbűvölt!  Mivel  meglehetősen fűszeres ízhatású, nagyon kiadós édesség. Természetesen rögtön megkóstoltuk, amint elkészült, azonban másnap még finomabb volt.

Most – második alkalommal – egy szülinapra készítettem el. Sajnos nem tudok túl szépen tortát díszíteni, de majd gyakorlom. Nagyon szeretnék beruházni egy szuper habzsákra, sokféle mintájú nyomócsővel, de még nem találtam meg az igazit. Az legtöbb üzletben kis műanyag vacakokat, vagy olyant lehet kapni, ami vékony vászon, és az oldalán a varrásnál kijön a krém. Talán az én hibám, de ezekből már tucatnyit elhasználtam. Ha valaki esetleg tudja, hol kapható profi, ossza meg velem!

A sárgarépa védelmében

A sárgarépa rengeteg rostot tartalmaz, amely a belek egészségét védi, így segít megelőzni a bélrendszer daganatos betegségeit. A vér koleszterinszintjét is csökkenti. Káliumot, kalciumot, nátriumot, foszfort, vasat, magnéziumot, krómot, valamint C- és E-vitamint tartalmaz, továbbá a B-vitamincsalád tagjait. Legnagyobb mennyiségben mégis az A-vitamin elővitaminja, a béta-karotin fordul elő benne, amely számos területen segíti a szervezetet.
Az A-vitamin hiányának egyik tünete a szürkületi vakság, más néven farkasvakság. Ha a szem ideghártyája nem kap elegendő retinolt, azaz A-vitamint, nehezen alkalmazkodik az esti gyenge fényhez. Napi egy sárgarépa elfogyasztásával azonban szinte teljesen helyreállítható a látás. A béta-karotin erőteljes antioxidáns, véd a szabad gyökök káros hatásaitól. Egyes vizsgálatok szerint a daganatos megbetegedések kockázatát is csökkenti: különösen igaz ez a tüdő-, bőr, méhnyak-, gyomor- és a vastagbéldaganatokra. A közelmúltban kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a karotinok, amelyek közé a béta-karotin is tartozik, az immunrendszer működésére is hatnak. Érdekes, hogy a répa főzve hasznosabb, mint nyersen: vastag sejtfalainak köszönhetően ugyanis a szervezet a nyers répa béta-karotin tartalmának csupán negyedét hasznosítja. A főzés viszont roncsolja ezeket a sejtfalakat, ráadásul az elkészített ételekben általában az A-vitamin felszívódásához szükséges zsiradék is jelen van, így a karotintartalom nagyobb része képes hasznosulni. Ha viszont a nyers sárgarépát lereszeljük vagy felaprítjuk, az élelmi rostok jó tulajdonságai érvényesülnek fokozottabban.

Remélem ez mindenkit meggyőzött arról, hogy a répa jó. Most akkor lássuk a receptet!

091017 GYR PHO PHO Szakácskönyv Vikóval 52801

Répatorta

Hozzávalók:

25 dkg nádcukor

1,5 dl olaj

4 ek narancslé

1 tk vaníliakivonat

1 kis pohár joghurt

2 tk sütőpor

1 tk szódabikarbóna

1 tk fahéj

1 tk gyömbérpor

1 tk só

22 dkg liszt

30 dkg finomra reszelt sárgarépa

10 dkg darált mogyoró vagy dió

A krémhez:

50 dkg mascarpone

4 ek joghurt

15 dkg porcukor

1 tk vaníliakivonat

1 narancs reszelt héja és leve

A cukrot, az olajat, a narancslevet, a vaníliát és a joghurtot és a szódabikarbónát összekeverjük. Egy másik tálban a száraz hozzávalókat is vegyítjük: a lisztet, a sütőport, a sót, a gyömbérport és a fahéjat. A két keveréket alaposan elkeverjük, majd belekerül a reszelt répa és a darált mogyoró. Lisztezett, vajazott sütőformába tesszük és 180 fokos sütőben kb. 45 perc alatt készre sütjük.

Közben elkészítjük a krémet: a mascarponét a joghurttal és a porcukorral alaposan kikeverjük, majd hozzáadjuk a vaníliakivonatot és a narancs héját, levét. Amikor a krémet összeállítjuk, kicsit híg lesz, de nem kell aggódni, tegyük be a hűtőbe, és egy negyed óra pihentetés után megszilárdul.

A kihűlt lapot kettévágjuk és megtöltjük a krém 1/3-ával, a többi krémmel pedig kívülről bevonjuk a tortát.

Másokat is érdekelhet? Oszd meg velük!

További receptek