A magyar karácsony elképzelhetetlen töltött káposzta nélkül. Ha valaki vegetáriánus, akkor sem kell lemondania erről a laktató, tipikusan magyaros ételről. A recept két változatban készült, szójagranulátummal illetve az indiai házisajttal, a paneerral. Én jobban kedvelem a paneert, ami önmagában ízetlen natúr sajt, gyakran használom hús pótlására a magyar konyhában.
Hozzávalók:
A töltelékhez:
3 ek olaj
1/3 kk asafoetida
1/3 kk feketebors
1,5 kk pirospaprika
8 dkg szójagranulátum (vagy 2 l tejből házisajt, paneer)
1 kk majoránna
2 kk házi ételízesítő (elhagyható)
só
fél dl paradicsomlé
20 dkg rizs
A káposztához:
2 ek olaj
1 ek liszt
1/3 kk asafoetida
2 kk pirospaprika
1/3 kk bors
1 kk őrölt fűszerkömény
fél dl paradicsomlé
8 tölthető savanyú káposztalevél
30 dkg savanyú káposzta
tejföl
Először elkészítjük a tölteléket. A szójagranulátumot beáztatjuk. A rizst bő, forrásban lévő sós vízben előfőzzük 3 percig. Egy edényben felmelegítjük az olajat, beletesszük az asafoetidát és a pirospaprikát, pár másodpercig kevergetjük, majd hozzáadjuk a szójagranulátumot, felöntjük a paradicsomlével, és vizet adunk hozzá, hogy kissé hígabb masszát kapjunk. Sózzuk, borsozzuk, beletesszük a majoránnát és a házi ételízesítőt. 6-8 percig főzzük, s ha kész és kihűlt, összekeverjük az előfőzött rizzsel. Ha paneerral készítjük, akkor a paneert és a fűszereket keverjük össze a rizzsel.
A vágott savanyúkáposztát kimossuk és összevágjuk. A leveleknek kivágjuk a vastag, eres részét. Ráhelyezzük a tölteléket, majd felgöngyöljük úgy, hogy egyben maradjon, ne essen szét. A legegyszerűbb, haa két végét behatjuk, és ezután tekerjük fel, így a végeken sem jön ki a töltelék. Egy nagy lábosban felmelegítjük az olajat, beletesszük a lisztet, az asafoetidát és a pirospaprikát, majd kis lángon egy-két percig pirítjuk. Beletesszük a vágott káposztát, és felöntjük vízzel, hogy ellepje. Hozzáadjuk a paradicsomlevet, a fűszerköményt, sózzuk, borsozzuk. Ha felforrt, közé rakjuk a töltött káposztaleveleket, és lefedve kb. egy órán át főzzük. Ha elkészült, tejfölt kínálunk hozzá.
–
Szeretettel üdvözlök Mindenkit!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, hogy mit rejt „asafoetida” mivel lehet helyettesíteni?
(Zárójelben esetleg meg lehetne jegyezni.)
Tetszik a recept. Gratulálok! Vira
Szia Virág!
Az asafoetida az óriás ánizskapor gyökerének gyantája. Itt a blogom jobb szélső sávjában találsz róla egy hosszabb leírást. A fokhagymára emlékeztet az íze, az indiai konyha nagyon gyakran használja.
Minden jót, Hémangi
Szia Virág!
Az asafoetida a hagymafélékhez tartozik. Illata a fokhagymára emlékeztet, de kicsit csípős és egyben kesernyés íze van. Indiában a fokhagyma illetve hagyma helyett szokták használni zöldséges ételekhez. 😉 További szép napot kívánok!
Kedves Hémangi !
Kicsit off a téma, de máshol nem tudom megkérdezni. A házisajt sütéskor már többször morzsalékosra esett szét (ma is), pedig jó kemény és nem nedves, amikor fölvágom. Mi lehet az oka?
Köszönettel: Jutka
Szia Jutka! Több oka lehet, ha morzsalékos a paneer: az egyik, ha nem elég zsíros a tej, ilyenkor apró morzsalékos, mintha homokszemcsés lenne. Ha túladagolod a citromlevet/citromsavat, szintén morzsalékos lehet, illetve ha nehezéket teszel rá, és túlságosan száraz lesz a paneer. A „nem nedves” jelzőből az utóbbira tippelek. Én nem szoktam lenyomatni sosem, pont amiatt, hogy ne legyen túl száraz. Csak a kiszedő kanállal nyomkodom ki a felesleges savót. Így nem lesz morzsalékos, és az ételben is kellemesebb az állaga. Minden jót, Hémangi
Én pld füstölt paprikát is teszek bele, ettöl nagyon finom íze lesz a tölteléknek