Karfiol-panír szamósza és némi könnyed olvasnivaló

Az utolsó Kifőztük-be sütöttem ezt a szamószát. Amikor azt írom, hogy Kifőztük, szinte minden alkalommal eltévesztem, és első nekifutásra Kivagyok-ot írok. A Kivagyok egy néhány oldalas újság volt, amit 2002-ben kezdtünk el, és könnyű nyári olvasmányként a Sziget közönségének szólt. Forradalmi volt a maga idejében, és a kedvencem azok közül a kiadványok közül, amiknek az elkészítésében az elmúlt 14 évben közreműködtem. A négy elkészült számból is abszolút nyertes a második, de hogy ne csak beszéljek, gyorsan fel is töltöm ide: kivagyok2003.

Aztán jöjjön az a szamósza is.

Hozzávalók:

2 l tejből házisajt vagy 30 dkg ricotta

20 dkg fehérliszt

20 dkg teljes kiőrlésű liszt

5 dkg vaj

víz – kb. 2 dl

1 nagyobb fej karfiol

2 evőkanál ghí vagy olaj

1,5 kávéskanál feketes mustármag

1 evőkanál frissen reszelt gyömbér

¼ kávéskanál őrölt chili (elhagyható)

½ kávéskanál asafoetida (hing)

¾ kávéskanál kurkuma

ghí vagy olaj a sütéshez

Az elkészítés előtt egy órával összeállítjuk a tésztát. Egy tálban összekeverjük a kétféle lisztet, beletesszük a puha vajat, és 2 kávéskanál sót. Langyos vízzel rugalmas, nem túl kemény tésztát gyúrunk, amit aztán letakarunk  konyharuhával, és félretesszük pihenni.

A karfiolt megtisztítjuk, nagyobb rózsákra szedjük és lereszeljük. Egy edényben felmelegítjük a ghít vagy az olajat, majd beletesszük a fekete mustármagot, és addig kevergetjük, amíg a fűszer ki nem pattog. Ekkor hozzáadjuk a gyömbért, egy-két percig tovább pirítjuk, majd az asafoetidát, a kurkumát és a chiliport. Úgy fél perccel később beletesszük a lereszelt karfiolt, és gyakran kevergetve, nagyjából negyed óra alatt puhára főzzük. Ekkor beletesszük az összemorzsolt házisajtot vagy ricottát, és hagyjuk kihűlni.

Amikor a töltelék hideg és a tészta is pihent, hozzákezdhetünk az összeállításhoz. A tésztából kicsípünk egy darabot (a diónál valamivel nagyobb), a tenyerünk között golyót formázunk belőle. A golyót kissé olajozott munkalapra helyezzük, és úgy 12 cm átmérőjű körré nyújtjuk. A kör alsó felére helyezünk a töltelékből egy púpozott evőkanálnyit, majd a kör felső részét ráhajtjuk, hogy egy félkör alakot kapjunk. A széleket jól lenyomkodjuk, hogy összeragadjon a tészta. Díszítsük, ahogy tudjuk. Én úgy szoktam, hogy a bal kezembe fogom, a szamósza jobb szélét a hüvelykujjam és a mutatóujjam közé fogom, kissé szétnyomom és behajtom. Kicsit továbbmegyek, szétnyomom, behajtom, és így tovább, amíg a végére nem érek. Miután az összes szamószát elkészítettük, közepes hőmérsékletű olajban, mindkét oldalát barnára sütjük.

Másokat is érdekelhet? Oszd meg velük!

További receptek