A nyár egyik legnagyobb ajándéka kétségtelenül a kovászos uborka! Csupán a napra kell bíznunk, és ő mindent elintéz. Amikor egy Indiában élő ismerősöm néhány hétig Krisna-völgyben volt és látta, hogy rajongok a kovászos uborkáért, gyakran megjegyezte: „Gyere Mayapurba, ott egy óra alatt elkészül!” Meg kell mondanom, több olyan receptet láttam, amibe mindenféle borkősavat és mit tudom én mit tesznek, de ez teljesen felesleges. A kovászos uborkába csak az kell, amit a neve takar: kovász és uborka. Ízletes, ropogós uborka készíthető akkor is, ha nem teszünk bele ilyen dolgokat.
Kovászos uborka
Hozzávalók:
uborka
egy csokor kapor
egy szelet kenyér
víz
só
Kimossuk az üveget, majd előkészítjük az uborkát, vagyis levágjuk a két végét és az oldalát hosszában bevagdossuk három helyen. Az üveg aljába tesszük a megmosott kaprot, belehelyezzük az üvegbe az uborkákat, és szorosan telerakjuk. A tetejére rátesszük a kenyeret. Egy edényben felforralunk kb. annyi vizet, ami feltölti az üveget. Ha felforrt, lehűtjük és beleteszünk literenként egy púpozott evőkanál sót. Ezzel teletöltjük az üveget, majd letakarjuk valamivel a tetejét, de úgy, hogy szellőzni tudjon. Az üveget kitesszük a napra és ott hagyjuk beérni néhány napig. Az időjárástól függ, hogy mennyi idő alatt készül el. Ha nagy a hőség és süt a nap, akár 2 nap alatt is elkészülhet, ha nem, ennél több időre van szükség. Amikor elkezd érni, kissé sárgás-élénkzöld színt kap, és az illatán is érezzük a kovászt. Azt tanácsolom, ha már látjuk a színén és érezzük az illatán, hogy esetleg jó lehet, kóstoljuk meg, és ha még nem eléggé érett, tegyük vissza. Időnként nézzük meg, és ha szükséges, pótoljuk a vizet.
És a makrobiotikusok, vegánok azért is eszik gyakran, mert a savanyú káposzta mellett állítólag az egyik legnagyobb természetes B12 vitamin forrás. Annak ellenére, hogy a B12-ről többnyire azt mondják, csak állati eredetű élelmiszerekben található meg.
Nincs is jobb savanyúság nyáron, mint a kovászos uborka! 🙂 Én is így készítem, csak pirítós kenyeret teszek rá és kicsit másként vagdalom: hosszában majdnem végig, megfordítom és a másik oldalról az előző vágásirányra merőlegesen.
Azt hiszem, mindenki egyetért abban, hogy a kovászos uborka az egyik legnagyszerűbb találmány 🙂
Palócprovence, miért pirítóst teszel rá? Az íze lesz jobb, vagy más miatt? Minden ötletre vevő vagyok 🙂
Egyetértek. Uborka, só, víz, kenyér és ennyi. No meg a Napocska! 🙂
Nálam is fenn a blogon, tavaly nyáron tettem fel. Imádjuk. Szinte folyamatosan készül egész nyáron.
Én káposztát is szoktam így kovászolni, szeletelve. Az is nagyon finom!
Az uborkát mikor kész van, én lemosom. Leszűröm a levét és így teszem hűtőbe. És úgy vágom, mint Palócprovance. Nem vágom le a végeket, hanem kétszer teljesen átvágom egymásra merőlegesen hosszában majdnem végig.
Isteni találmány! 🙂
Duende, ez a kovászolt káposzta zseniális! Én is fogok csinálni.
Tényleg nagyon finom! nyári töltött káposztát szoktam készíteni belőle. Tervezem is a blogra hamarosan! Majd megcsinálom vegában is, jó? nagyim régi receptje, nagyon finom! 🙂
Én is imádom a koviubit! Viszont nálunk mostanság a sima sós-vizes a menő, sokkal frissebb és ropogósabb, mint a koviubi, ahogy esszük, csak úgy herseg a fogunk alatt. Arról nem is beszélve, hogy nem kell neki napsütés, és 6-8 óra alatt készen van. Igaz, kissé más ízvilágot képvisel, mint kovászos rokona, de én szeretem mind a két fajtát.
Izgalmasan hangzik. Nem osztanád meg velünk a receptet?
Szia!
A legfontosabb ízesítő hiányzik: FOKHAGYMA!
Valamint ízesíthető még TORMÁVAL / ERŐS PAPRIKÁVAL / BABÉR LEVÉLLEL is.
Legalábbis mifelénk mindenki így csinálja.
ui. aki írta hogy a kovászos uborkában van B12, annak üzenem hogy sajnos NINCS. HA nem hisz nekem, nézze meg a nutritiondata oldalán:
http://www.nutritiondata.com/foods-000116000000000000000-w.html
Tucika, nem vagyunk egyformák. Én úgy érzem, beletettem a legfontosabb ízesítőt: a kaprot. Nekem a torma, babérlevél már nem illik a kovászos uborkához. Az egy télire való sós uborka vagy csemege uborka, ilyesmi. De ez a jó benne: mindenki a saját szájízének megfelelően készíti.
Vegavarázs, ha tőlem kérdezted, akkor persze, hogy szívesen megosztom:
Nem saját, hanem BeckZsu receptje, itt láthatjátok leírva:
http://beck.blog.hu/2009/06/02/sozott_uborka
Nagyon finom, érdemes kipróbálni!
Annamari, ne haragudj, rákattintok, hogy válasz erre, de néha nem jut eszembe, hogy ez nem így jelenik meg, és nem feltétlen jön rá a címzett, hogy neki írtam. Bocsánat, figyelni fogok rá, hogy ne legyek ennyire személytelen 🙂 És köszi a receptet!
Hémangi, elsősorban azért, mert az Anyukám így csinálta! 🙂 És talán, picit más az íze is(vagy csak én képzelem. Viszont jobban egyben marad a kenyér (bár úgyis leszűröm a végén). 🙂
Mégcsak kenyér sem kell bele. Az is elég, ha az ember megszórja egy kis liszttel.
Én szoktam gyorsfogyasztásra készíteni kovászos uborkát a következő módon:
Egy tálba belerakok jó sok kaprot (szárastól), ráteszem a négybe vágott uborkákat, rászórok szemesborsot, és készítek egy sós salátalevet, amit felforralok (víz, só, cukor, ecet). Amikor felforr, ráöntöm az előkészített uborkára. Lefedem, hűlés után hűtőbe teszem. Másnap már lehet enni.
Hmmm, bizony a koviubi akkor a legfinomabb, ha jó sokat süti a nap. 🙂
Nálunk hatalmas vita van a szeletelés miatt. Én úgy vágom, mint Palócprovance, a férjem pedig úgy szokta meg, hogy a közepéig bemetszeni hosszában, körbe körbe. A vége általában az, hogy 2 dunsztos kerül ki a napra. 🙂
Vera
Én is imádom a koviubit! Gyanítom viszont, hogy ez is egy jellegzetesen magyar (esetleg kárpát-medencei) dolog… Épp ezért a Tucika által belinkelt oldal (a B12-ről) azért annyira nem mérvadó. Viszont sajna vega ügyekben megbízhatóbbak sem tudnak semmiféle növény B12 tartalmáról… :(( http://www.vegsoc.org/info/b12.html
De attól még finom!!!!
en teszek ket cikk fokhagymat is a kivaszos uborkahoz,mintha igy finomabb…
Én nem használok fokhagymát vagy hagymát főzéshez.