Vegetáriánus székelykáposzta – mint C-vitamin forrás

A napokban nagyon szélsőséges időjárás uralkodik. Hétfőn reggel 15 cm-es hóra ébredtem, ami miatt lemondtam egy munkahelyi megbeszélést (de hogy ne vesszen kárba az idő, építettünk egy szép nagy hóembert). Kedden-szerdán már ragyogó napsütés volt. Azt hiszem, ez is befolyásolja, hogy az ismerőseim többsége influenzával küzd.

A napokban olvastam, hogy a szakemberek hangsúlyozzák, hogy ilyenkor már senki ne adassa be az influenza elleni védőoltást – mondjuk én máskor sem vagyok híve –, inkább  megnövelt vitamin fogyasztással védekezzen a betegségek ellen. Ezen felbuzdulva megnéztem, hogy mely élelmiszerek az ideális C-vitamin források: a citrom, a csipkebogyó, a zöldpaprika, a paradicsom, a burgonya, a saláta, a káposztafélék, a petrezselyem, valamint a fekete ribizli, a csipkebogyó, a szamóca, a narancs, a citrom, és a grapefruit tartalmaz nagy mennyiségű aszkorbinsavat. És persze ne feledkezzünk el a nagy kedvencemről, a savanyúkáposztáról sem! Olcsó, könnyen beszerezhető, és nagyon egészséges!

Gyerekkoromban, amikor még nem voltam vegetáriánus, nagyon szerettem a székelykáposzta tejfölös, savanykás ízét, de sosem ettem meg belőle a húst. Aztán tavaly karácsony előtt kidolgoztam a vegetáriánus változatot. Ezt készítettem a karácsonyi bulira, amit a munkatársaimmal tartottunk. Nagy sikere volt!

091010 GYR PHO PHO Vega Szakácskönyv Vikóval 52059

Székelykáposzta, ahogy én szeretem

Hozzávalók:

3 ek olaj

2 ek liszt

3/4 kk asafoetida

2 kk fűszerpaprika

3/4 kk őrölt fűszerkömény

60 dkg savanyúkáposzta

1/2 dl paradicsomlé

1/2 kk őrölt feketebors

2 l tej

1 tk citromsav

olaj a sütéshez

tejföl ízlés szerint

Előkészítjük a káposztát, azaz hideg vízben megmossuk és összevágjuk. Egy lábosban felforrósítjuk az olajat, majd beletesszük a lisztet, és folyton kevergetve – kis lángon – világosra pirítjuk. Ezután beletesszük az asafoetidát és a fűszerpaprikát, majd további fél percig pirítjuk. Hozzáadjuk a savanyúkáposztát és a köményt, és felengedjük kicsit több vízzel, mint amennyi ellepi. Beletesszük a paradicsomlevet, sózzuk, borsozzuk. Ha felforrt, kisebbre vesszük a lángot, és addig főzzük, amíg a káposzta meg nem puhul.

Amíg a káposzta fő, elővesszük a 2 l tejből készített házisajtot (elkészítését lásd itt), 2×2 cm-es kockákra vágjuk, és forró olajban aranybarnára sütjük.

Amikor a káposzta megpuhult, beletesszük a sült sajtkockákat, további 5 percig főzzük, belekeverjük a tejfölt, és elzárjuk a lángot. Ropogós, friss kenyérrel nagyszerű fogás.

Másokat is érdekelhet? Oszd meg velük!

További receptek